Co potřebuji

Jakmile budete mít jasno, jaká máte stanoviště a na co si troufáte, objednejte si semínka. Prakticky každý zvládne vypěstovat ředkvičky, rukolu, polníček, saláty, kedlubny, mrkev, hrášek, řepu a bylinky. 🥕🥒🌶🧄🍆🍉🧅🍓

Kromě vaše zmíněného doporučuju zkusit nějakou nenáročnou papriku (která nepotřebuje skleník, pokud nemáte), nenáročné rajče, okurku (polní, pokud nemáte skleník), pórek, dýně, cukety atd.

Skvělé jsou staré odrůdy, např. z Permasemínek, jelikož je můžete na konci sezóny nasušit na další rok. Pozor na hybridy F1 – z těch semínka zachovat nelze, resp. z nich nevyroste další rok to, čím byla mateřská rostlina.

Kromě semínek a klíčících nádob budete potřebovat pár další věcí.

🌱Klíčící substrát – na trhu jich je spousta, buď klasický zeminový s rašelinou odlehčený perlitem nebo „novinka“ kokosový. Ten má spoustu předností, ale neobsahuje žádné živiny a od začátku je třeba hnojit speciálními hnojivy. Místo substrátu můžete zvolit třeba kokosové kostky, kostky z pemzy atd., nicméně i zde potřebujete hnojit a hnojit už od začátku.

🌱 Větší nádoby na sazenice – nejvíc se mi osvědčily tetrapakové krabice po mléku (rostlinná mléka se prodávají v krabicích se čtvercovou základnou, jsou tedy velmi praktické). Jednak znovu využijeme vyrobené obaly, jednak je tetrapak skvělý, neb jsou kořeny rostlin ve tmě.

🌱Vyhřívací podložku – důležitá je zejména pro papriky, neb vyžadují pro klíčení teplotu vyšší než je běžná pokojová, případně jižní okno za slunných předjarních dnů.

🌱Peroxid vodíku pro aktivaci semen (papriky, rajčata…)

🌱Rozprašovač na rosení semínek

🌱Popisovací štítky a liháč – na označení misek (ne, nezapamatujete si, co v které je)

🌱Hnojivo na mladé rostlinky, ideálně přírodní, bio.

🌱Pytle na brambory, alespoň 55 l, chcete-li pěstovat brambory, což jde snadno a je škoda si to nezkusit

🌱Pytle na papriky cca 18 l a další pytle/nádoby, pokud budete pěstovat na balkóně (o tom zas jindy)

🌱LED UV lampu, pokud nebudete mít rostlinky u okna (tzv. grow light – cca 200 lumenů, 1600 Kelvinů)

🌱Lopatky/lopaty, rukavice, sadbový kolík aj. náčiní tu neřeším, to je jasňačka


www.bozskyjezbozskyzij.cz