? Pokračujeme ve výsevech do sadbovačů i přímo na záhon. Druhy, které se sely v březnu, můžeme spolehlivě sít i teď.
???Do sadbovače za oknem nebo do skleníku můžeme kromě březnových druhů sít: cukety, dýně, fenykl, kapustu, melouny, okurky a zelí.
???Přímo na záhon sejeme kromě březnových druhů (mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrášek, raný salát, kopr, kedluben, polníček, cibuli sazečku a česnek) ještě bob, kapustu, květák, mangold, pastinák, petržel a rukolu. V druhé polovině dubna zasijeme pozdní mrkev na skladování.
?Vyséváme bylinky: bazalku, kopr, koriandr, libeček, majoránku, rozmarýn, šalvěj, tymián a další.
?Vytřídíme první mrkvičky v pařeništi (odstřihneme a sníme).
??Pokud jsme si ještě neudělali všechny záhony, stále stíháme. Na výběr máme záhony vyvýšené, hloubené nebo navrstvené na kartonu na organických zbytcích. Na každém se první rok hodí pěstovat jiné plodiny, je třeba pořádně nastudovat. Pro mě jsou velkým objevem záhony bez rytí, které se založí na trávě na vrstvě hnoje a kartonů, na které se nasype 15 cm kompostu. Poté se každý podzim či jaro naveze nová vrstva kompostu (5-10 cm) a jen se bez rytí rozprostře po povrchu záhonu.
? Předklíčené brambory můžeme sázet do pytlů, záhonů i do slámy, viz článek o pěstování brambor.
? Sázíme stromy a keře: předjaří je vedle podzimu ideální na sázení stromů a keřů.
?? Ihned na přelomu března a dubna prořezáváme bobuloviny. Maliníky, ostružiníky, borůvky nebo rybízy. (Výjimka: Remontantní maliníky seřízneme zkraje března až k zemi na 3 cm (to jsou ty maliníky, které plodí na letošních výhonech na sklonku léta až d podzimu)).
?Pohnojíme jahody
?Koncem měsíce zasijeme v teple zelí do přepravek, viz samostatný článek.
???? Rozmístíme v zahradě pítka pro hmyz, ptáky, ježky a ještěrky.
??????Můžeme si vyrobit solární sušičku na ovoce, nebo včas zakoupit sušící sítě či elektrickou sušičku. Až ovoce začne dozrávat, bude už pozdě, nebudeme stíhat.