Hnojit či nehnojit?

Další věc, kterou je třeba rozhodnout, je přístup k hnojení. V přírodě je koloběh živin jasný – do země se živiny vrací přes spadané listí, uschlou trávu a uhynulé rostliny a stromy, spadané a shnilé plody, trus zvířat, těla zemřelých zvířat, skořápky vajíček ptáků, popel po požáru apod.

U sebe v zahradě musíme také živiny vracet zpět, protože každým plozením se půda vyčerpává. Tedy hnojit je nezbytně třeba. Cest je v přírodní zahradě mnoho.

Místo minerálních hnojiv chceme preferovat hnojiva organická, která přispívají k tvorbě humusu, kypří půdu a udržují ji zdravou. Jaké máme možnosti?

👩🏻‍🌾Základem je zcela jistě kompost

👩🏻‍🌾Vermikompost a žížalí čaj

👩🏻‍🌾Mulč (sláma, štěpka…)

👩🏻‍🌾Hnůj (zde je třeba ověřit zdroj, pokud nám záleží na blahu zvířat) – kravský, koňský, králičí, slepičí trus, ovčí…někteří vegani se mu budou vyhýbat úplně)

👩🏻‍🌾Zelené hnojení (rostliny zapracované do půdy – hrách, bob, vikev, hořčice, fazol, svazenka, pohanka, řepka, lupina…)

👩🏻‍🌾Zkvašené domácí rostlinné výluhy (jícha z kopřiv, kostivalu, kapusty…)

👩🏻‍🌾Dřevěný popel

👩🏻‍🌾Kupovaná organická hnojiva určená pro biozemědělství (Např. Hnojik.cz, Natura, Hoštické guáno, Bionova veganics…)

👩🏻‍🌾Přidávat můžete též probiotika (Weiki…) a mykorhizní houby (Symbivit)

💡Hnojiva zpravidla obsahují především tři základní živiny, které se označují zkratkou NPK (N – dusík, P – fosfor, K – draslík). Ve vegetativní fázi rostliny je potřebný dostatek dusíku (N), který podpoří růst a tvorbu silných zelených částí rostliny, tedy stonků a listů. To je možné především díky schopnosti dusíku tvořit chlorofyl, který je zodpovědný za správný průběh fotosyntézy. Fosfor (P) je ve vegetativní fázi důležitý hlavně pro zdravý růst kořenového systému. Nezbytné jsou i další minerály, stopové prvky, enzymy, probiotika, kyseliny, bakterie a další látky.

💡Při přechodu do fáze květu snižujeme přísun dusíku ve prospěch draslíku (K) a fosforu, který podporuje bujné kvetení a zvyšuje výnosy. Draslík pak pomáhá při tvorbě důležitých sloučenin v rostlině a zároveň zlepšuje celkovou odolnost vůči nemocem a stresu.


www.bozskyjezbozskyzij.cz