🥕Mrkev je náročná a vybíravá. Aby nerostla křivá, potřebuje půdu bez kamínků, a aby byla křehká a sladká, vyžaduje plné slunce a hnojení s dostatkem fosforu (více fosforu než dusíku).
🥕Nejlépe se ji u nás daří při vysetí v březnu – květnu a poté v srpnu. Ale více méně vyroste i v létě. Na balkón se hodí speciální odrůdy s kulatým kořenem.
🥕S klíčením si dává na čas – když ji nasypete ven na záhon, trvá jí to i 3 týdny, než se objeví rostlinky. Chce to obrnit se trpělivostí.
🥕Vysévat můžeme ven na záhon už v půlce března, do skleníku či pařeniště od konce února.
🥕🥕Máme dvě možnosti: První je rozsypat semínka s rozestupy na záhon (do mělkých řádků či po povrchu na plochu a lehce zapravit hráběmi), rozprašovačem zalít, zakrýt kartónem a držet pod ním celou dobu vlhké (semínka potřebují být stále vlhká). 7.-10. den, jakmile se objeví klíčky, ihned odstraníme kartón a pravidelně zaléváme, aby rostlinky nevyschly.
nebo
🥕🥕Semínka předklíčíme: Na talíř dáme vrstvičku substrátu a na povrch substrátu nasypeme semínka (nemusíme řešit mezery), jemně přitlačíme semínka do substrátu, uzavřeme do zipového sáčku a na 24 h dáme do mrazáku (ne déle). Poté umístíme talíř na vyhřívanou podložku a zhruba od 7. dne 2x denně kontrolujeme, kdy začnou klíčit – musíme odchytit moment, kdy jsou klíčky bílé (jakmile začnou být zelené, je pozdě!). Ve chvíli, kdy objeví klíčky, rozsypeme substrát se semínky do záhonu (do řádek nebo na plochu). Sotva znatelně posypeme substrátem (jen abychom neviděli klíčky) a jemně zalijeme. Povrch substrátu musí být do prvních rostlinek stále vlhký.
🥕Jakmile jsou rostlinky cca 3-5 cm vysoké, musíme je vyjednotit. Pečlivě vybereme nejsilnější rostlinky a ty slabší odstřihneme malými nůžkami u země a sníme. Nevytrháváme celé mrkvičky, protože tím poškozujeme kořínky sousedních mrkví, které chceme nechat vyrůst.