?Okurky nemají rády dlouhý pobyt v malém květníčku, nenávratně jim tam hynou kořeny. Zároveň snášejí mrazíky hůř než rajčata. S přesazením na záhon tedy není třeba spěchat. Doporučuje se až třetí, čtvrtý květnový týden.
?Jelikož sazenička roste 3-4 týdny do velikosti vhodné k vysazení na záhon (2 děložní + 2 pravé lístky), úplně stačí výsev k přepěstování koncem dubna. Aneb jak se říká na jižní Moravě: „Na Marka saď oharka!“
?Druhou možností je semínka zasít přímo do záhonu. V teplých oblastech už po 20. dubnu, ale je třeba počítat s tím, že kolem nich budeme při nahlášených ranních mrazících skákat jak děvečky a zakrývat je na noc fóliovým tunelem, kýblem, geotextilií apod.
?Nejprve si vzhledem ke svým podmínkám vybereme odrůdu a osivo. Poté se rozhodneme pro metodu: předpěstování nebo přímý výsev
???Předpěstování:
Semínka po 1-2 vysejeme do výsevní tablety a jakmile vyklíčí, přesadíme celý váleček do kelímku s pěstebním substrátem. Nerozdělujeme je, ať nepotrháme kořeny. V noci udržujeme výrazně nižší teplotu, aby sazenice nevytahovaly. Lze je třeba přesunout do chladné chodby, sklepa apod. a na den opět vrátit na okno do tepla.
Po 3 týdnech od výsevu (2 pravé lístky) začneme kontrolovat kořeny – začnou-li hnědnout, musí rostlina okamžitě ven (nebo do většího květníku). Do pár dnů by jinak uhynula.
Od 10.4. můžeme rovněž sít rovnou do skleníku či skleněného pařeniště.
???Přímý výsev:
Mořená semena vydrží v chladné půdě i 2 týdny a po oteplení dokonale vyklíčí. S tím lze počítat při výsevu přímo do záhonu.
Okurkám se lépe daří v hnízdech po 2-3 nebo v tzv. hrůbcích. Ideálně záhon 3 týdny předem zakryjeme černou geotextilií (nebo mulčem), pod níž se půda prohřeje. V ní pak uděláme otvor a dost hlubokou jamku v zemi, kterou prohnojíme (kompost, slepičince, vyzrálý hnůj…). Vsadíme 5 semínek okurek. Přihrneme hlínou, opatrně zalijeme a zakryjeme bílou geotextilií. Z rostlinek, co vzejdou, ponecháme 2-3 nejlepší, zbytek odstřihneme.
Pěstujeme buď na černé geotextilii nebo vertikálně zavěšené a různě přivázané. Vydatně zaléváme 1-2 x týdně, pravidelně sklízíme (když nesklízíme, rostlina přestane plodit) a pravidelně hnojíme.