Jak založit kompost

Jednou z nejvíc uspokojujících věcí na zahradě je vlastní kompost, který navrstvíte na podzimní záhony. Nádhernou sypkou zeminu plnou živin získáte podle zvoleného postupu za půl roku až rok. Proces přeměny organických zbytků na zeminu je pro mě naprosto fascinující. Takže jestli kompostér nevlastníte, chci vás motivovat k jeho založení. Můžete ho mít i v případě, že máte k dispozici pouze balkón či terasu. V tom případ si zakupte vermikompostér se žížalami a řiďte se instrukcemi výrobce.

Pokud však máte aspoň kus zahrady, vyberte si buď plastový kontejner nebo dřevěný kompostér, resp. aspoň dva, obsah budete přehazovat. Plastový jsme zkoušeli roky a nešlo nám to s ním. Na chalupě máme obří neučesanou hromadu v rohu zahrady, kde se vyprodukuje neskutečné množství nádherného kompostu skoro samo. A doma čtyři běžné dřevěné kompostéry, které střídáme. Na nejstarším pěstujeme cukety, na nejmladší přihazujeme všechno, co se dá.

Jak tedy na to?

👨🏻‍🌾 Vyberte kompostu místo. Ideálně do polostínu pod stromy. Nesmí do něj v létě celodenně pražit sluníčko a nemělo by do něj extrémně lít. Běžné české deště nevadí a monzuny zatím nemáme, takže je to v cajku.

🧑🏻‍🌾 Rozhodněte se pro typ kompostéru a kupte ho. U plastového kompostéru se řiďte návodem výrobce. U dřevěného postupujte takto:

👩🏻‍🌾 Na dno kompostéru dejte pletivo, aby v něm nezimovali hryzci a jiní škůdci zeleninových zahrad.

👨🏻‍🌾 Na pletivo položte s mezerami pár velkých větví, aby se obsah provzdušňoval ze spodu. Poté menší větve a listí.

🧑🏻‍🌾 Dále vrstvěte všechno, co se hodí do kompostu, a to v poměru 3 dílů hnědého odpadu ke 2 dílům zeleného. Čím pestřejší složení, tím lepší. Mezi hnědý odpad patří: listí, štěpka (málo), piliny, seno, sláma, popel, obaly od vajíček, ruličky toaletního papíru, papírové kapesníky, logr, sáčky černého čaje, bambusové zubní kartáčky (pozor na štětiny, aby nebyly plastové). Mezi zelený odpad patří tráva, rostlinné zbytky z kuchyně (kromě oleje), hnůj, skořápky vajec…

☣️ Nekompostujte maso, tuky, kosti, mléčné výrobky, pesticidy ošetřenou trávu či plevele, sáčky z vysavače ani exkrementy masožravých zvířat (koňský a kravský hnůj je v pohodě)

👩🏻‍🌾 Vrstvy střídejte a pokud je kompost moc suchý, zavlažte. Můžete občas prosypat urychlovačem kompostu a prolít zálivkou s probiotiky. Zásadní je však 2x ročně kompost proházet a provzdušnit. Někdo prohazuje víckrát. Tzv. horký kompost, v němž se v nitru vytvoří teplota nad 50°C stačí prohazovat méně. Menší kompostéry častěji. Chce to vyzkoušet ve svých podmínkách.

🕰️ Kompost bude hotový, jakmile vypadá jako černozem. Před použitím ho přesijeme přes síto s velkými oky a můžeme použít v zahradě. Ideální je založit kompost v říjnu/listopadu nebo poté zkraje března.

Pokud vás to baví, nastudujte si ke kompostování všechno možné od měření teploty po poměry dusíku a uhlíku, ale z mé zkušenosti se to podaří i dost na pankáče. 🫢


www.bozskyjezbozskyzij.cz