Květen v přírodní zahradě

🪴 Přímo na záhon v květnu do teplé půdy vyséváme fazole, dýně, okurky, cukety, zelí, řepu, lichořeřišnici a další. Někteří si je rádi předpěstují. Pokud ano, stačí na úplném konci dubna, i začátkem května. Dále sijeme pozdní mrkev nebo pastinák, růžičkovou kapustu a kadeřávek pro zimní sklizeň. Ve 14 denních odstupech sijeme pravidelně ředkvičky, ranou mrkev, rukolu a hrášek a saláty k řezu. Tato zelenina bude mít v létě kvůli horku pauzu.

🌡️ Pobytem přes den na slunci začneme otužovat rajčata, papriky, dýně, cukety, okurky, melouny, linky a další. Po Zmrzlých je vysadíme definitivně na záhon.

🍽 Průběžně sklízíme březnové ředkvičky, saláty, kedlubny, špenát s únorových a březnových výsevů, polníček, lahůdkovou cibulku z podzimního výsevu, a k tomu jedlé plevele, jako je bršlice a ptačinec.

🔥Sušíme mladé jarní kopřivy na zimní čaje.

💚🧄 Na záhon přesadíme předpěstovaný pórek, lahůdkovou cibulku, růžičkovou kapustu, kedlubny aj.

🍓 Bujaře začnou kvést jahody, vydatně je zaléváme.

🥔Brambory v pytlích na terase/ve skleníku z dubna zasypeme další vrstvou zeminy, jakmile vyrostou listy asi 10 cm nad povrch. Ven do slámy i záhonů sázíme brambory zkraje května a důkladně zakryjeme, aby nenamrzly od ranních mrazíků.

🪴 Z bylinek vyséváme již vše možné, co máme rádi.

💡SEMENAŘENÍ: Pokud chceme semenařit, tedy si uchovat vlastní semínka na další sezónu, promyslíme, kde necháme rostlinky vykvést a dozrát do semínek. Mezi prvními bude přezimující polníček, kadeřávek, později ředkvičky, saláty, mrkev, rajčata, papriky a  vše ostatní, včetně pozdních dýní na konci sezóny


www.bozskyjezbozskyzij.cz