Pěstování v nádobách

👨🏻‍🌾 Pokud zahradu nemáte, ale máte balkón, případně pokud máte zahradu, ale nestíháte připravit záhony, nevzdávejte to. Jídlo si vypěstujete i tak!

Můžete se rozhodnout skoro pro cokoli, podle místa. Snad jen hlubokokořenící kořenovou zeleninou, jako je mrkev, petržel, pastiňák a ředkev, a dále tykvemi, melouny a podobně nemá smysl se na balkóně zabývat.

Důležitý je dostatek slunce a světla vůbec. Ne však nutně celý den, naopak. A zvažte dostupnost zalévání a zastínění. Pozor na vítr a znečištění holuby, nedopalky cigaret apod.

Promyslete, do čeho se letos pustíte. Rajčata, papriky a kanadské borůvky potřebují větší nádoby, cca 18 l. Jahody, fazole, bylinky, mladá cibulka, saláty, lichořeřišnice aj. menší. Pro brambory naopak potřebujete velký pytel alespoň 55 l. (o bramborách ještě v jiném příspěvku víc). Zkusit můžete i zelí v přepravkách (více koncem dubna)

Prodává se mnoho zakrslých odrůd přímo určených na balkón – borůvky, rajčata, papriky, slunečnice, jahody….

Vhodné jsou velké dřevěné nádoby, terakotové květináče nebo třeba textilní květináče, které jsou lehké a rostlinám se v nich dobře daří. Skvěle se též skladují mimo sezónu a nezatěžují konstrukci balkónu.

Využívejte vytvoření pater a závěsů. Např. stolky, police, závěsné květináče (v těch se daří kromě jahod třeba i rajčatům). Existují též stěny pro vertikální pěstování a mnoho speciálních květináčů (třeba na jahody). Nutná je vždy drenážní vrstva a osvědčené jsou samozavlažovací nádoby. (Ty jsou dražší a možná je ani nepotřebujete, je to na vás)

Nabízí se též možnost hydroponického pěstování v mnoha podobách. Nebo zkuste jen microgreens (o nich příště).

Aby měly rostliny dostatek živin, budete je muset dost hnojit. Vyberte si hnojivo podle typu zeleniny a upřednostněte nějaké ekologické, co nejvíc přírodní.

No a dobrým typem je pořízení vermikompostéru (žížaly přetváří organický odpad na kompost a vy ho pak máte i v 10.patře stále k dispozici. Jen je třeba se naučit o žížaly starat – neupéct je v horku a nenechat umrznout v zimě…


www.bozskyjezbozskyzij.cz