Pěstování zelí v přepravkách

🥬Druhá polovina dubna je skvělou dobou na zahájení pěstování zelí v přepravkách. Vybrat si můžete bílé či červené hlávkové nebo savojské. Pokud nemůžete předpěstovat doma nebo ve skleníku, počkejte s výsevem na začátek května a chraňte semínka před posledními mrazíky. Případně předpěstujte sazenice v menším a pak je teprve přesaďte do přepravky.

🥬Potřebujete typickou velkou přepravku, geotextilii, zeminu a kokosový substrát pro udržování vlhkosti (narozdíl od rašeliny je to obnovitelný zdroj).

🥬Dno přepravky pokryjte netkanou textilií. Poté nasypejte zeminu smíchanou s kokosovým substrátem. Do velké přepravky se vejdou 2 hlávky zelí. Udělejte tedy dva 2 cm hluboké důlky asi 30 cm od sebe. Semínka zakryjte zeminou, lehce udusejte, zalijte a přetáhněte fólií, aby se držela vlhkost.

🥬Až semínka vyklíčí, potřebují hodně slunce a živin, budete je tedy muset pravidelně hnojit. Fólii odstraňte. Po Zmrzlých je můžete vystrčit i s přepravkou ven. Rané odrůdy zaseté v dubnu v teple sklízíte dříve, už v létě. Pozdní odrůdy nebo zelí vyseté až po Zmrzlých ven se sklízí zkraje podzimu.


www.bozskyjezbozskyzij.cz