Vytvoření plánu

Stejně jako celou zimu, i nyní nadále sklízíme zimní zeleninu, kterou jsme seli loňskou sezónu.
Je-li tepleji, vykukuje nám společně s tulipány již i hrášek zasetý v říjnu. Protože z mnoha důvodů zahrádkářská sezóna začíná na podzim. O tom ale více v září a říjnu.

Nyní nastal čas pustit se do příprav na výsev semínek.

Prvním krokem je vědět, co vůbec chceme a můžeme pěstovat. A jakým způsobem.

🥒Promyslete, kolik toho chcete/můžete pěstovat na balkóně nebo na zahradě. Nejen, kolik máte místa, ale taky peněz na semínka a času v sezóně se o rostlinky starat (především zalévat). Zároveň potřebujete znalost, kde se které rostlině daří, protože každá zahrada/balkón mají v různých zónách specifické mikroklima. Rozhoduje mnoho věcí, třeba i to, zda máte skleník, jaký typ půdy máte, v jaké nadmořské výšce jste, jaké plodiny jste pěstovali vloni, jaké sousední rostliny vysadíte apod.

Máte-li novou zahradu nebo velkou nevyužitou zahradu, možná bude lepší poradit se se zahradníkem. Mně se třeba líbí zahrady permakulturní, a i na ně existují specialisté, kteří vám udělají skvělý návrh vyhovující přesně vašim potřebám. Nebo to kousek po kousku zkuste sami a učte se za pochodu. Když budete pozorní k podmínkám vaší zahrady a k chování rostlin, za několik let vychytáte nejlepší variace.

Rozhodně však začněte a nebojte se toho. Je to věda, ale zas ne taková, aby vám nevyrostlo nic. Víte, jak to je – s chutí do toho, půl je hotovo.

🌶️ Promyslete, kde můžete rychlit klíčení (parapet, garáž, jeden pokoj v domě…). Kolik tam máte místa a jakou teplotu

🍅 Začněte sbírat plastová plata od vajíček, kýblíčky od cherry rajčat z obchodu, plastové krabičky od hroznového vína apod., ať máte kam sít semínka (pokud chcete být eko a minimalisticky nevytvářet další odpad) (pozn. v papírových platech od vajec sazeničky bohužel plesniví, stejně jako v eko rozložitelných sazečích z obchodu. Vyhněte se jim.)

🌱 Už od půlky února můžete začít rychlit první zeleninu venku. Pokud se pro to rozhodnete, zahrňte to do svého plánu a najděte vhodné místo. Chce to buď skleník, fóliovník nebo přenosný ochranný tunel. Na internetu najdete spoustu návodů, jak ho vyrobit. Praktické je, že ho každý rok můžete posunout jinam, případně ho v předjaří mít nad saláty a v květnu při Zmrzlých mužích nad citlivými sazenicemi. Tunel zakryjte buď netkanou textilií nebo pevným igelitem.

🥕🥒🌶🧄🍆🍉🧅🍓 Jakmile víte, kolik máte stanovišť a v jakém mikroklimatu, můžete plánovat plodiny. Jestli teprve začínáte, doporučuju to moc nekomplikovat (o tom příště). Záhon někde v dopoledním slunci a odpoledním stínu je ideální. Jestli ho ještě nemáte založený z podzimu, obujte holinky a šup na to. Návod najdete v příspěvku z října nebo kdekoli na internetu.


www.bozskyjezbozskyzij.cz