První zelenina, kterou je třeba vysít už v půlce února pro rychlení, jsou papriky. 🌶 Mají dlouhou vegetační dobu.
Pro nezkušené pěstitele jsou zrovna dost rozmazlené a náročné, takže jestli chcete začít něčím jednoduchým, vrhněte se na saláty.
☀Pokud nemáte pro pěstování slunné stanoviště, ani se do toho nepouštějte. Papriky chtějí v létě ideálně 8h slunce denně. Pro pěstování v nádobě potřebujete minimálně 16 l.
Vyberte si odrůdu podle toho, jaké máte rádi: červené, chilli, slovenské, kozí rohy … a podle toho, zda máte skleník, záhon, květník…
💡Nejdřív si připravíme semínka: každý druh zvlášť dejte do malé skleničky s trochou vody a nechte je den máčet. Skleničky si popište!
💡 Malý sadbovač naplňte substrátem vhodným na klíčení a umístěte ho na plech s vodou. Během pár minut se substrát tak akorát promokří, a přitom zůstane načechraný.
🌱Namočená semínka umísťujte po 2ks asi 1 cm od sebe a lehce (sotva znatelně) zasypte zeminou. Později slabší papriku odstříhnete těsně u substrátu a necháte růst tu silnější. Nebo necháte obě a později je spolu i přesadíte. Označte si, kde je jaký druh.
🔥Umístěte na vyhřívanou podložku, nebo na topení, ke kamnům apod. Papriky potřebují pro klíčení teploty 25-30 °C. Udržujte substrát vlhký rosením.
🌡Po asi 7 dnech se začne objevovat rostlinka. Po vyklíčení udržujte přes den teplotu na 22 °C, v noci 15 °C (nerostou pod 8 °C).
🚿Zkraje pouze postřikujte rozprašovačem. Později zalévejte 2-3 x týdně.
💦 Můžete je držet v mikroklimatu pod plastovým poklopem
🌱Jakmile vykoukne rostlinka, začněte s hnojením. Vyberte si organické hnojivo s převahou fosforu oproti dusíku.
🔦 Pokud nemáte parapet na jižním okně, musíte rostlinkám svítit speciální lampou. Tu umístěte 5 cm nad vrchol rostlin (tedy ji postupně zvedáte, jak rostou). Pokud jim svítit nebudete, budete z nich mít vytáhlé slabé čahouny.
👩🏻🌾Jakmile mají rostlinky 2 pravé lístky (asi za 55 dní od vysetí), je čas je přepikýrovat do větších květníků. Mně se osvědčily čtvercové krabice po rostlinném mléku. Vyberte vhodný substrát. Rostliny potřebuji mnoho slunečního světla (jižní okno) nebo svícení lampou. Dávejte pozor na přemokření, nemají ho rády.
Ven půjdou až po zmrzlých, o tom vše v květnu.