Přesazení paprik ven

☀️Koncem dubna začněte papriky postupně otužovat, ale pouze za slunných teplých dní bez větru. Pokud máte tu možnost, vyndávejte je přes den na pár hodin na slunce, odpoledne, když se začne ochlazovat, uklízejte zpět domů.

🪴Pokud budete papriky pěstovat v nádobách, přesaďte je do finálních, alespoň 16 litrových květníků (zkuste terakotové, látkové nebo jen obyčejné plastové kýble po barvě na malování – těm musíte na dně navrtat několik děr pro odtok vody). Papriky přesaďte i v případě, že jdou na záhon, ale míváte chladnější léta. V tom případě půjdou do záhonu klidně až v půlce června. 🌡️Paprika totiž nemá ráda chladné noci, potřebuje alespoň 16 °C.

🌶️🫑Při přesazování ponechte paprikám dolních 6-8 listů a zbylé s vrcholem odštípněte, včetně prvních květů. Paprika se tak rozkošatí, místo aby vytahovala do výšky.

🌶️🫑Papriky sázíme stejně hluboko, jako byly v kelímku. Vyplatí se asi tři týdny před sázením na záhon plochu záhonu zakrýt černou geotextilií, aby se půda prohřála.

🌶️🫑🌶️🫑🌶️🫑Jakmile začne paprika plodit, prvních 5-6 paprik otrháme v počátku plné zralosti (začínají se finálně vybarvovat), čímž podpoříme nasazení dalších plodů. Utržené nedozrálé plody vložíme s 1 rajčetem do papírového sáčku a necháme v pokojové teplotě vybarvit.

💡Dobrým fíglem je pěstování ve velkých kýblech u jižní stěny domu, kde zeď v noci uvolňuje nakumulované teplo. Navíc každé rostlině udělejte z pevného igelitu minifóliovník po obvodu kýblu s otevřenou střechou. Ten chrání i před průvanem, který papriky nerady.

☀️Paprika snese max. 8 hodin slunce denně, dopřejte jí slabší ranní a dopolední slunce a před odpoledním ji už zastiňujte.

💡Substrát udržujte vlhký, nesmí být přemokřený. Lépe, když na povrchu trošku vysychá a při zanoření prstu cítíte v hloubce mírně vlhkou zeminu.

💡Pravidelně přihnojujte hnojivem bohatým na fosfor a chudší na dusík (ten podporuje růst listů a ne tvorbu plodů)

Pozn. pravidel pro pěstování paprik je mnoho, toto je jen to nejzásadnější.


www.bozskyjezbozskyzij.cz