Rané brambory z pytle

🥔Pokud chceme rané brambory, je v únoru správný čas na předklíčení. Bude-li už zima mírná jako doposud, budeme v červnu sklízet úrodu. A to se nesmírně těším!

Vloni jsme experimentovali s bramborami v záhonech (nedbale pohozených), na slámě i v pytlích. Zkusili jsme všechny možné varianty.

Poznatky:

1️⃣ brambory během dubna nedbale pohozené do kompostu či záhonů se krásně ujmou a bez péče vytvoří bohatou sklizeň malých brambůrek

2️⃣ brambory pěstované pouze na slámě shnily a nic nich nebylo

3️⃣ skvěle se dařilo bramborám v zemině, zakrytým slámou

4️⃣ výborně šly brambory v pytlích v zemině

5️⃣ nemá cenu brambory předkličovat nasucho, nejlepší je brambory v únoru předklíčit na plechu nebo v pytli rovnou zakrýt zeminou, pokud máte světlý sklep či terasu/zavřený balkón nebo v březnu zakopat ven

PĚSTOVÁNÍ V PYTLÍCH:

💡Potřebujete min. 55 litrové vaky, ideálně propustné pro vodu. Nicméně brambory vyrostou úplně ve všem: v kýblu po primalexu, v pneumatice. A půjde to samozřejmě i na balkóně!

🥔🥔🥔Nejdřív zakupte sadbu. Certifikovanou, ošetřenou proti plísním. Nám vyrostly i běžné brambory z obchodu, ale je to riziko.

Připravte si kvalitní zeminu (možná mix substrát a kompost…) K tomu ještě i nějaké spešl hnojivo na brambory, které se zeminou smícháte, pokud chcete být puntíčkář.

Pro ranou sklizeň vybírejte rané odrůdy brambor, a ty je třeba v teple předklíčit. (pro pozdější sklizně a brambory na uskladnění se tento krok vynechává).

🌱Brambory umístěte na plech a zasypejte vrstvou zeminy. (Nebo je rovnou postupně navrstvěte do pytlů v patrech, vždy vrstva zeminy, brambory, zemina, brambory a nechte prokořenit. Jak to se dočtete níže). Plech umístěte do sklepa, garáže, na verandu nebo do jiné místnosti, kde je kolem 12 °C a dostatek světla. (Tmavý a chladný prostor zabrání klíčení). Předkličovat můžeme při teplotách v rozmezí od 8 do 18 °C (při vyšších teplotách by hlízy zbytečně moc scvrkávaly). Teplotám přizpůsobíme dobu předkličování (delší doba při nižších teplotách) a režim osvětlení.

🥔🌱Za čtyři až šest týdnů byste měli na bramborách vidět silné zelené výhonky. Když budou mít dva až tři centimetry, jsou připravené k definitivnímu vysazení do pytle. Chcete-li mít velké brambory, odlámejte většinu výhonků a nechejte jen tři nebo čtyři nejsilnější. Máte-li raději menší brambory, nemusíte přebytečné výhonky odstraňovat.

💡Do pytle dejte asi 20 cm substrátu. Na něj podle velikosti rozložte pár naklíčených brambor a ty zasypejte vrstvou zeminy. Až bramborové rostlinky poporostou zhruba 20 cm, přihrňte další zeminu tak, aby rostlince koukalo jen pár listů. Ze stonků pod zemí pustí nové kořeny. Celý cyklus zopakujte 3-5x podle hloubky pytle.

🌡Pytel ještě v březnu a dubnu, pokud přijdou mrazy, držte na terase nebo ve skleníku. Od konce dubna může stát venku. Potřebuje pravidelnou zálivku, která může odtéct.

🥳Sklízet budeme za 70-90 dní (při tomto postupu a raných odrůdách!). Tedy už koncem května nebo v červnu. Sklízíme, když začnou listy žloutnout. Přestaneme zalévat a po 2-3 týdnech jdeme na to.

Ideálně vysypeme pytel do kolečka, vybereme 🥔🥔🥔🥔🥔🥔🥔🥔🥔🥔🥔 a zeminu nasypeme na kompost.


www.bozskyjezbozskyzij.cz