Vypěstujte si vlastní cukety a dýně

🍈Vlastní cukety, patizóny a nejrůznější typy dýní, to je sen každého vegana! Respektive každého, kdo usiluje o potravinovou soběstačnost. Společně s fazolemi, kukuřicí a bramborami tvoří základní kombo pro přežití…

🎃Cukety jsou určeny k relativně rychlé spotřebě, proto v srpnu všichni zahrádkáři zdraví ostatní otázkou: “Nechceš cuketu?” Naopak dýně při vhodném skladování vydrží i do června dalšího roku.

🍈Druhů dýní i cuket je mraky, koukněte na staré odrůdy třeba u Permasemínek nebo na Culina Botanica. Můžete mít malé i obří, které váží desítky kilo. My máme rádi dýně špagetové, máslové a pak menší k plnění, zapékání apod. Zkouším kultivary, které běžně nejsou v obchodech. Cukety vybíráme tradiční, ale i žluté a ozdobně proužkaté.

🎃Nevýhodou je velká náročnost na místo (tedy nelze na balkóně) a křížení mezi sebou, což komplikuje uchování semínek na další rok. Každá rostlina dýní urodí podle hmotnosti plodů většinou 2-10 ks, cukety více.

🍈Výsev se řídí odrůdou, tedy instrukcemi na sáčku. Při předpěstování většinou v teple v dubnu, při výsevu ven na záhon začátkem května. Něž sazeničky vyrostou, přejde kritické období přízemních mrazíků. Nemám ještě otestováno, ale prý se lépe daří rostlinám, které byly vysety přímo na záhon, lépe zakoření…Bacha ale na slimáky. Mladé sazenice je třeba úzkostlivě chránit, jinak z nich do rána nebudete mít nic.

🎃Ideálním místem pro cukety i dýně je vyzrálý kompost, který na podzim budete již rozvážet na záhony. Mohou však ležet na jakémkoli dobře vyživeném záhoně, nebo se ideálně pnout po drátěném oblouku, skrz nějž visí plody dolů a nedotýkají se země.


www.bozskyjezbozskyzij.cz