Zabije vás slunce nebo vám zachrání život?

Jaké bylo povolání muže z fotografie?
Proč by měl každý chlap ráno běhat po zahradě nahý?
Co pít místo Bloody Mary před plavkovou sezónou?

Vystavování se slunci je jedno z nejkontroverznějších témat. A protože já ho ☀ miluji a potřebuji jako ještěrka, rozhodla jsem se zapátrat v nejnovějších výzkumech, jak to s jeho prospěšností vs. škodlivostí je. (odkazy na všechny studie najdete v závěru článku)

Pojďte se začíst, máte to za 4 minutky.

ČÍM NÁM SLUNCE PROSPÍVÁ

přiměřené vystavování se slunci (bez spálení) prodlužuje délku života

ten, kdo se pravidelně pohybuje na slunci, trpí prokazatelně méně rakovinou prsu nebo střeva

sluneční paprsky stimulují v kůži tvorbu vitamínu D, který vlastně není vitamín, ale hormon

přírodním vitamínem D se nemůžeme předávkovat, tělo produkci reguluje

vitamín D nám zpevňuje kosti

při slunění se stimuluje tvorba koenzymu Q10, který zpomaluje stárnutí těla

slunění násobí ochranný efekt listové zeleniny, kterou sníme a přispívá tak ještě více k naší dlouhověkosti

slunění dále:
snižuje krevní tlak
zlepšuje náladu a naši celkovou psychickou a kognitivní pohodu
reguluje produkci melatoninu (hormonu, kterého máme moc v tmavých zimách a cítíme se kvůli němu více unavení, ale potřebujeme ho pro správný rytmus denních životních funkcí, tzv. cirkadiánní rytmus)
zvyšuje produkci testosteronu (více dále)
snižuje sezónní afektivní poruchu, tzv. zimní smutek

RANNÍ SLUNCE

nám nastavuje správně cirkadiánní rytmus, což je důležité především v zimě. Proto první věc, kterou byste od podzimu do jara měli udělat, je po probuzení odtemnit místnost, podívat se přímo do venkovního světla (pokud už je), a jakmile se rozední, jít na 20 minut na ranní světlo na procházku.

stimuluje u mužů produkci testosteronu. Proto by každý muž měl úplně nahý strávit hned ráno pár minut na slunci s odhaleným břichem a penisem. Sousedky si zvyknou a vy se ještě otužíte.

ČÍM NÁM SLUNCE ŠKODÍ

Podle většiny studií zvyšuje UV záření mnohonásobně rizika rakoviny kůže, především tzv. melanomu. Ještě mnohem rizikovější jsou solária (využívaná k tomu navíc v mládí).

Příliš času na ostrém slunci zhoršuje šedý zákal v oku, což je rizikové např. pro obyvatele domovů pro seniory, kteří vysedávají na balkónech. Zde pomohou kvalitní sluneční brýle a klobouk se širokou krempou, protože slunění je pro stařečky nesmírně důležité kvůli psychice a vitamínu D a neměli bychom jim ho odpírat.

Opalování zeslabuje kůži, přispívá ke ztrátě elasticity kůže, urychluje tvorbu vrásek a prý nás postrašuje asi o 10 let…

Navíc na opalování, resp. na UV záření vzniká závislost. Všichni vídáme někoho, kdo neví, kdy přestat se solárkem, že?

Tedy mezi hlavní rizika opalování patří: spálení, rakovina kůže a rychlejší projevy stárnutí na kůži.

JAK SE CHRÁNIT PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY SLUNCE

pít 10-12 týdnů před slunečnou sezónou rajčatovou šťávu, jíst rajčata i rajský protlak (pozor, rozhodně nás to nechrání před škodlivým zářením a je třeba používat krémy s ochranným faktorem) (pozn. suplementace syntetického beta-karotenu se nedoporučuje, může tělu uškodit)

nepít před opalováním alkohol (již za 8 minut nám narůstá riziko, že se spálíme, až o 40% a alkoholici mají prokazatelně vyšší riziko rakoviny kůže) – tedy zapomeňte na Krvavou Marušku: klíč je čistý rajčatový džus

jíst spoustu antioxidantů, které likvidují volné radikály vzniklé opalováním v kůži – nejvíc jich je v borůvkách, ostružinách, malinách, třešních, černém rybízu, tmavé listové zelenině apod. Získáte i benefit navíc! Tón pleti se pod vlivem konzumace karotenoidů a jiných antioxidantů zabarvuje do tónu, který lidé vnímají jako obecně atraktivnější.

nastavit si to v hlavě tak, že mi slunce prospívá a rakovina kůže není a nebude můj problém (a i tak používat krémy s ochranným faktorem)

používat ochranné krémy, rozhodně však ne stále a rozhodně ty minerální, bez rakovinotvorných chemických aditiv. Na trhu jsou i skvělé veganské.

JAK ZDRAVĚ DODAT TĚLU VITAMÍN D

Prakticky všichni v našich zeměpisných šířkách trpí méně či více závažným nedostatkem vitamínu D. Proč? Protože příroda spoléhala na to, že budeme celý den běhat nazí po savaně v rovníkové Africe. My jsme oblečení, namazaní nebo zavření v budovách.

Co s tím? Vystavit se každý den na pár minut intenzivnímu polednímu slunci bez oblečení a bez ochranného opalovacího prostředku (platí ve Střední Evropě, ne na rovníku). Ano, opravdu polednímu. Neříkám, že na něm máte ležet půl hodinu. Pár minut! Nejvíce vit. D se tvoří mezi 10-15h, když jsou nejkratší stíny. Ráno skoro žádný.

Čím jsme opálenější s postupující sezónou, tím déle musíme na slunci být, aby se stále tvořilo dostatečné množství vitamínu D v kůži

Vitamín D většina z nás potřebuje suplementovat celý rok, nebo minimálně od října do dubna, a to v dávkách alespoň 1800 – 4000 mezinárodních jednotek denně (senioři a lidé celé dny pobývající v budovách až 10 000 jednotek bez rizika předávkování). Pokud se bojíte deficitu, který může být velmi závažný a přispět k mnoha nemocem a lámavosti kostí, ozvěte se, ráda vám pomůžu s rychlou a účinnou terapií (založenou na kontrolních odběrech hladiny vit.D z krve). email: michaela@levicek.cz

Místo doplňků stravy můžete vypít 15-20 hrnků džusu obohaceného o vit. D. Ale to rozhodně z mnoha důvodů nedoporučuji. Když zapátráte, najdete i veganské doplňky vit. D

Kdo dočetl až sem, dozví se povolání muže z fotografie: 🚛 celoživotní řidič kamiónu – je patrné, o kolik rychleji mu zestárla pokožka na pravé straně, kterou měl dennodenně vystavenou slunci přes okénko auta.

Seznam použitých studií:

D Lettieri-Barbato, F Tomei, A Sancini, G Morabito, M Serafini. Effect of plant foods and beverages on plasma non-enzymatic antioxidant capacity in human subjects: a meta-analysis. Br J Nutr. 2013 May;109(9):1544-56.

K L Wolfe, X Kang, X He, M Dong, Q Zhang, R H Liu. Cellular antioxidant activity of common fruits. J Agric Food Chem. 2008 Sep 24;56(18):8418-26.

M A Eastwood. Interaction of dietary antioxidants in vivo: how fruit and vegetables prevent disease? QJM. 1999 Sep;92(9):527-30.

W Stahl, H Sies. β-Carotene and other carotenoids in protection from sunlight. Am J Clin Nutr. 2012 Nov;96(5):1179S-84S.

W Stahl, U Heinrich, S Wiseman, O Eichler, H Sies, H Tronnier. Dietary tomato paste protects against ultraviolet light-induced erythema in humans. J Nutr. 2001 May;131(5):1449-51.

M Rizwan, I Rodriguez-Blanco, A Harbottle, M A Birch-Machin, R E Watson, L E Rhodes. Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. Br J Dermatol. 2011 Jan;164(1):154-62.

K J Mukamal. Alcohol consumption and self-reported sunburn: a cross-sectional, population-based survey. J Am Acad Dermatol. 2006 Oct;55(4):584-9. Epub 2006 Jun 12.

R Gordon. Skin cancer: an overview of epidemiology and risk factors. Semin Oncol Nurs. 2013 Aug;29(3):160-9.

R T Narendhirakannan, M A Hannah. Oxidative stress and skin cancer: an overview. Indian J Clin Biochem. 2013 Apr;28(2):110-5.

R N Saladi, T Nektalova, J L Fox. Induction of skin carcinogenicity by alcohol and ultraviolet light. Clin Exp Dermatol. 2010 Jan;35(1):7-11.

A Murakami, K Ohnishi. Target molecules of food phytochemicals: food science bound for the next dimension. Food Funct. 2012 May;3(5):462-76.

M E Darvin, W Sterry, J Lademann, A Patzel. Alcohol consumption decreases the protection efficiency of the antioxidant network and increases the risk of sunburn in human skin. Skin Pharmacol Physiol. 2013;26(1):45-51.

M Wacker, M F Holick. Sunlight and Vitamin D: A global perspective for health. Dermatoendocrinol. 2013 Jan 1;5(1):51-108.

J Reichrath. Skin cancer prevention and UV-protection: how to avoid vitamin D-deficiency? Br J Dermatol. 2009 Nov;161 Suppl 3:54-60.

C E Lefevre, D I Perrett. Fruit over sunbed: carotenoid skin colouration is found more attractive than melanin colouration. Q J Exp Psychol (Hove). 2015;68(2):284-93.

L Yang, M Lof, M B Veierød, S Sandin, H O Adami, E Weiderpass. Ultraviolet exposure and mortality among women in Sweden. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2011 Apr;20(4):683-90.

A V Dahl. Sun exposure, vitamin D metabolism, and skin cancer. Mayo Clin Proc. 2004 May;79(5):699-700; author reply 700-1.

P Brondum-Jacobsen, B G Nordestgaard, S F Nielsen, M Benn. Skin cancer as a marker of sun exposure associates with myocardial infarction, hip fracture and death from any cause. Int J Epidemiol. 2013 Oct;42(5):1486-96.

J E Ferrie, S Ebrahim. Sun exposure and longevity: a blunder involving immortal time. Int J Epidemiol. 2014 Jun;43(3):639-44.

G Barsh, L D Attardi. A healthy tan? N Engl J Med. 2007 May 24;356(21):2208-10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17522405

H Goring, S Koshuchowa. Vitamin D — the sun hormone. Life in environmental mismatch. Biochemistry (Mosc). 2015 Jan;80(1):8-20.

M Wacker, M F Holick. Sunlight and Vitamin D: A global perspective for health. Dermatoendocrinol. 2013 Jan 1;5(1):51-108.

M F Luxwolda, R S Kuipers, I P Kema, D A Dijck-Brouwer, F A Muskiet. Traditionally living populations in East Africa have a mean serum 25-hydroxyvitamin D concentration of 115 nmol/l. Br J Nutr. 2012 Nov 14;108(9):1557-61.

M Mowbray, S McLintock, R Weerakoon, N Lomatschinsky, S Jones, A G Rossi, R B Weller. Enzyme-independent NO stores in human skin: quantification and influence of UV radiation. J Invest Dermatol. 2009 Apr;129(4):834-42.

C Opländer, C V Suschek. New aspects of nitrite homeostasis in human skin. J Invest Dermatol. 2009 Apr;129(4):820-2.

M Feelisch, V Kolb-Bachofen, D Liu, J O Lundberg, L P Revelo, C V Suschek, R B Weller. Is sunlight good for our heart? Eur Heart J. 2010 May;31(9):1041-5.

K Obayashi, K Saeki, J Iwamoto, N Okamoto, K Tomioka, S Nezu, Y Ikada, N Kurumatani. Positive effect of daylight exposure on nocturnal urinary melatonin excretion in the elderly: a cross-sectional analysis of the HEIJO-KYO study. J Clin Endocrinol Metab. 2012 Nov;97(11):4166-73.

C A Baggerly, R E Cuomo, C B French, C F Garland, E D Gorham, W B Grant, R P Heaney, M F Holick, B W Hollis, S L McDonnell, M Pittaway, P Seaton, C L Wagner, A Wunsch. Sunlight and Vitamin D: Necessary for Public Health. J Am Coll Nutr. 2015;34(4):359-65.

G L Fell, K C Robinson, J Mao, C J Woolf, D E Fisher. Skin β-endorphin mediates addiction to UV light. Cell. 2014 Jun 19;157(7):1527-34.

S N Byrne. How much sunlight is enough? Photochem Photobiol Sci. 2014 Jun;13(6):840-52. Photochem Photobiol Sci. 2014 Jun;13(6):840-52.

D A Gunn, J L Dick, D van Heemst, C E Griffiths, C C Tomlin, P G Murray, T W Griffiths, S Ogden, A E Mayes, R G Westendorp,P E Slagboom, A J de Craen. Lifestyle and youthful looks. Br J Dermatol. 2015;172(5):1338-45.

C R Harrington, T C Beswick, M Graves, H T Jacobe, T S Harris, S Kourosh, M D Devous Sr, B Adinoff. Activation of the mesostriatal reward pathway with exposure to ultraviolet radiation (UVR) vs. sham UVR in frequent tanners: a pilot study. Addict Biol. 2012 May;17(3):680-6.

A B Olesen. Facial looks: new insight in risk factors involved in looking old. Br J Dermatol. 2015 May;172(5):1190-1.

  •  

www.bozskyjezbozskyzij.cz