Jaké bylo povolání muže z fotografie?
Proč by měl každý chlap ráno běhat po zahradě nahý?
Co pít místo Bloody Mary před plavkovou sezónou?
Vystavování se slunci je jedno z nejkontroverznějších témat. A protože já ho ☀ miluji a potřebuji jako ještěrka, rozhodla jsem se zapátrat v nejnovějších výzkumech, jak to s jeho prospěšností vs. škodlivostí je. (odkazy na všechny studie najdete v závěru článku)
Pojďte se začíst, máte to za 4 minutky.
ČÍM NÁM SLUNCE PROSPÍVÁ
přiměřené vystavování se slunci (bez spálení) prodlužuje délku života
ten, kdo se pravidelně pohybuje na slunci, trpí prokazatelně méně rakovinou prsu nebo střeva
sluneční paprsky stimulují v kůži tvorbu vitamínu D, který vlastně není vitamín, ale hormon
přírodním vitamínem D se nemůžeme předávkovat, tělo produkci reguluje
vitamín D nám zpevňuje kosti
při slunění se stimuluje tvorba koenzymu Q10, který zpomaluje stárnutí těla
slunění násobí ochranný efekt listové zeleniny, kterou sníme a přispívá tak ještě více k naší dlouhověkosti
slunění dále:
snižuje krevní tlak
zlepšuje náladu a naši celkovou psychickou a kognitivní pohodu
reguluje produkci melatoninu (hormonu, kterého máme moc v tmavých zimách a cítíme se kvůli němu více unavení, ale potřebujeme ho pro správný rytmus denních životních funkcí, tzv. cirkadiánní rytmus)
zvyšuje produkci testosteronu (více dále)
snižuje sezónní afektivní poruchu, tzv. zimní smutek
RANNÍ SLUNCE
nám nastavuje správně cirkadiánní rytmus, což je důležité především v zimě. Proto první věc, kterou byste od podzimu do jara měli udělat, je po probuzení odtemnit místnost, podívat se přímo do venkovního světla (pokud už je), a jakmile se rozední, jít na 20 minut na ranní světlo na procházku.
stimuluje u mužů produkci testosteronu. Proto by každý muž měl úplně nahý strávit hned ráno pár minut na slunci s odhaleným břichem a penisem. Sousedky si zvyknou a vy se ještě otužíte.
ČÍM NÁM SLUNCE ŠKODÍ
Podle většiny studií zvyšuje UV záření mnohonásobně rizika rakoviny kůže, především tzv. melanomu. Ještě mnohem rizikovější jsou solária (využívaná k tomu navíc v mládí).
Příliš času na ostrém slunci zhoršuje šedý zákal v oku, což je rizikové např. pro obyvatele domovů pro seniory, kteří vysedávají na balkónech. Zde pomohou kvalitní sluneční brýle a klobouk se širokou krempou, protože slunění je pro stařečky nesmírně důležité kvůli psychice a vitamínu D a neměli bychom jim ho odpírat.
Opalování zeslabuje kůži, přispívá ke ztrátě elasticity kůže, urychluje tvorbu vrásek a prý nás postrašuje asi o 10 let…
Navíc na opalování, resp. na UV záření vzniká závislost. Všichni vídáme někoho, kdo neví, kdy přestat se solárkem, že?
Tedy mezi hlavní rizika opalování patří: spálení, rakovina kůže a rychlejší projevy stárnutí na kůži.
JAK SE CHRÁNIT PŘED ŠKODLIVÝMI ÚČINKY SLUNCE
pít 10-12 týdnů před slunečnou sezónou rajčatovou šťávu, jíst rajčata i rajský protlak (pozor, rozhodně nás to nechrání před škodlivým zářením a je třeba používat krémy s ochranným faktorem) (pozn. suplementace syntetického beta-karotenu se nedoporučuje, může tělu uškodit)
nepít před opalováním alkohol (již za 8 minut nám narůstá riziko, že se spálíme, až o 40% a alkoholici mají prokazatelně vyšší riziko rakoviny kůže) – tedy zapomeňte na Krvavou Marušku: klíč je čistý rajčatový džus
jíst spoustu antioxidantů, které likvidují volné radikály vzniklé opalováním v kůži – nejvíc jich je v borůvkách, ostružinách, malinách, třešních, černém rybízu, tmavé listové zelenině apod. Získáte i benefit navíc! Tón pleti se pod vlivem konzumace karotenoidů a jiných antioxidantů zabarvuje do tónu, který lidé vnímají jako obecně atraktivnější.
nastavit si to v hlavě tak, že mi slunce prospívá a rakovina kůže není a nebude můj problém (a i tak používat krémy s ochranným faktorem)
používat ochranné krémy, rozhodně však ne stále a rozhodně ty minerální, bez rakovinotvorných chemických aditiv. Na trhu jsou i skvělé veganské.
JAK ZDRAVĚ DODAT TĚLU VITAMÍN D
Prakticky všichni v našich zeměpisných šířkách trpí méně či více závažným nedostatkem vitamínu D. Proč? Protože příroda spoléhala na to, že budeme celý den běhat nazí po savaně v rovníkové Africe. My jsme oblečení, namazaní nebo zavření v budovách.
Co s tím? Vystavit se každý den na pár minut intenzivnímu polednímu slunci bez oblečení a bez ochranného opalovacího prostředku (platí ve Střední Evropě, ne na rovníku). Ano, opravdu polednímu. Neříkám, že na něm máte ležet půl hodinu. Pár minut! Nejvíce vit. D se tvoří mezi 10-15h, když jsou nejkratší stíny. Ráno skoro žádný.
Čím jsme opálenější s postupující sezónou, tím déle musíme na slunci být, aby se stále tvořilo dostatečné množství vitamínu D v kůži
Vitamín D většina z nás potřebuje suplementovat celý rok, nebo minimálně od října do dubna, a to v dávkách alespoň 1800 – 4000 mezinárodních jednotek denně (senioři a lidé celé dny pobývající v budovách až 10 000 jednotek bez rizika předávkování). Pokud se bojíte deficitu, který může být velmi závažný a přispět k mnoha nemocem a lámavosti kostí, ozvěte se, ráda vám pomůžu s rychlou a účinnou terapií (založenou na kontrolních odběrech hladiny vit.D z krve). email: michaela@levicek.cz
Místo doplňků stravy můžete vypít 15-20 hrnků džusu obohaceného o vit. D. Ale to rozhodně z mnoha důvodů nedoporučuji. Když zapátráte, najdete i veganské doplňky vit. D
Kdo dočetl až sem, dozví se povolání muže z fotografie: ? celoživotní řidič kamiónu – je patrné, o kolik rychleji mu zestárla pokožka na pravé straně, kterou měl dennodenně vystavenou slunci přes okénko auta.
Seznam použitých studií: