Jak vytvořit zásoby pažitky

V dubnu je už pažitka přezimující v záhoně je obří, silná, měkká.

V létě v teplých dnech bude tvrdnout a tvořit květy (o těch o prázdninách). A protože je její chuť na chlebu s ředkvičkami nebo v polévce je nenahraditelná, hledáme, jak si ji uchovat na zimu.

Lze ji snadno zmrazit nebo naložit do oleje či zfermentovat. K sušení se nehodí, úplně ztrácí aroma.

💡šnitlík sbírejte kolem poledne, plně oschlý, za slunného dne

1️⃣ ZMRAŽTE

svažte pevně průměrný snopeček šnitlíku, který používáte do pomazánek či do polévky a kopu snopečků dejte do mrazáku v zip pytlíku. Mražená pažitka se dobře krájí a zachová si svěží vůni i chuť. Ideální na chleba s vegan máslíčkem z mého kurzu www.vegilove.cz

2️⃣ NALOŽTE DO OLEJE

nasekejte haldu pažitky nadrobno, napěchujte ji do sklenice, zalijte olivovým olejem, dejte do lednice a druhý den doplňte olej tak, aby byla všechna pažitka ponořená pod olejem. Takto ji skvěle využijete v cizrnové omeletě, polévce nebo v zfermentovaném sýru z mého kurzu

3️⃣ ZFERMENTUJTE

nasekejte haldu pažitky nadrobno, zvažte, dejte do hmoždíře, přidejte 3% nejódované soli (3% z váhy pažitky) a palicí hmoždíře rozdrťte na hrubou pastu, která pustila šťávu. Napěchujte do sklenice, zakryjte zelným listem, aby pažitkové pesto nemělo kontakt se vzduchem, zatěžte a nechte 7-14 dní fermentovat. Nebo vezměte plastový sáček, vtlačte ho do sklenice, aby se dotýkal hmoty a jeho rohy ohněte přes sklenici směrem ven. Kontaktní plochu sáčku s pestem zatižte kamenem apod.

Po ukončení fermentace zavíčkujte a skladujte v lednici i víc než půl roku. Půjde to i v chladném sklepě s teplotou pod 12*C. Skvělá bude na zapečené brambory i do marinády na tofu.

4️⃣ PODĚLTE SE

přebytky čerstvé pažitky rozdejte, lidem bez zahrádky uděláte radost. Snopce pažitky dejte do zip sáčku společně s vlhkou papírovou utěrkou. Vydrží i přes týden. Nebo darujte fermentovanou či v oleji naloženou pažitku.


www.bozskyjezbozskyzij.cz